Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti tedavisi hastanın endokrinolojik tetkikleri yapıldıktan sonra netlik kazanır.

Ameliyat kararı verilmeden önce hastanın yaşına bakılır. Küçük yaşlı hastalarda jinekomasti ergenlik dönemi tamamlandıktan sonra kendiliğinden geçebildiğinden beklemeleri tavsiye edilebilir. Yine ender bazı durumlarda jinekomasti ilaç kullanımına bağlı yan etki olarak görülebilir. Bu gibi durumlarda da ameliyat kararı verilmeden önce ilaç kullanımının kesilmesi sonrası jinekomastinin kendiliğinden geçip geçmediği gözlenir.

Ameliyat ile tedaviye karar verildikten sonra ameliyatta kullanılacak teknik seçilirken hastananın jinekomasti seviyesi, jinekomasti tipi, estetik kaygıları, genel sağlık durumu, vb. şartlar göz önüne alınır.

Göğüsteki büyüme daha çok yağ fazlalığından oluşuyorsa ameliyat liposuction denen teknikle yapılır. Bu yöntemde meme bölgesine küçük bir delikten girilerek ince bir kanal yardımıyla vakum yapılarak fazla yağ çıkarılır. Bu yöntemde iz kalma riski en azdır.

Büyüme yağ kaynaklı değil fakat göğüs dokusunun büyümesinden kaynaklanıyorsa eksizyonel teknik ile ameliyat gerçekleştirilir. Bu yöntemde meme başının etrafındaki koyu bölge sınırından yapılacak yarım ay şeklindeki bir kesiden girilerek fazlalık olan meme dokusu alınmakta, gerektiğinde deri parçasıda çıkarılabilmektedir. Meme başı etrafında belirsiz bir iz bırakır ve iyileşme süreci liposuctiona göre daha uzundur.

Yağlanma ve meme dokusu fazlalılığı hastada birlikte bulunuyorsa yukarıdaki iki teknik birlikte kullanılabilir.

Yorumlar (1)add comment
...
İsmail1124 , 3 August 2017

Yaşım 18 8.sınıfın sonlarına doğru büyümeye başladı.Ben aile hekimine gitmiştim.Bana ergenlik dedi gecer dedi.O zamanlar çok fazla kilom yoktu sürekli koşan oynayan biriydim ayrıca çok fazla da abur cubur tuketiyordum.Lise bu sene bitti ama hala jinekomastim var ayrıca meme ucuda yok bende.Çok acı bir durum ama en son 8.sinifta yüzmeye gitmiştim en son 8.sinifta tişört giymiştim.5 senedir tişört giyip dışarıya cikamiyorum.Bu illet yüzünden tek cepli gömlek giyiyorum sağ tarafıda elimi sürekli yüzüme tutarak gidiyorum.Pisikolojim 0 resmen 5 senemi ev hapsine dönüştürdü.Maddi durumumda yok devletten nasıl ücretsiz olabilirim bilen varsa Allah rızası yardımcı olsun kurtulmak istiyorum bu durumdan.Email hesabım CLOAKINGYorum yaz
daha küçük | daha büyük
 

busy