Lavanta ve Hint Defnesi Yağı ve Prepubertal Jinekomasti

Prepubertal Jinekomasti Araştırması by New England Journal of MedicineNew England Tıp Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre lavanta (çiçeği) yağı ve hint defnesi yağı (melaleuca) kullanımı ergenlik dönemindeki erkek çocuklarda meme büyümesini tetikleyebilir. Uzmanlar bu maddeleri içeren ürünlerin kullanımı kesildiğinde etkilerinin geçtiğini belirtiyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü çalışanlarından Derek Henley lavanta ve hint defnesi yağlarının şampuan, saç kremi, sabun ve vucüt losyonu gibi birçok kozmetik üründe yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra saf formda da satıldığını belirtiyor.

Henley ve arkadaşları lavanta ve hint defnesi yağı içeren ürünlerin kullanımı sonucu meme gelişimi gösteren ergenliğe henüz girmemiş üç sağlıklı çocuğu inceledi

Araştırmacılar ergenlik öncesi (prepubertal) meme büyümesinin nadir bir durum olduğunu belirtiyorlar.


Çocuklardan biri 4 yaşındaydı. Annesi lavanta yağı içeren bir kremi vücuduna uygulamaya başlamasından hemen sonra çocukta 2.5 cm çapında bir meme gelişimi görüldü.

Bir diğeri 10 yaşındaydı ve lavanta ve hint defnesi yağı içeren saç jeli kullanıyordu.

8 yaşındaki üçüncü çocuk ise lavanta özlü sabun ve vücut losyonu kullanıyordu. İkiz kardeşi de aynı ürünleri kullanıyordu fakat onda meme gelişimi gözlenmedi.

Çocuklar bu ürünleri kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra meme gelişimi geriledi.

Henley ve takımı laboratuarda erkek meme hücrelerini lavanta ve hint defnesi yağıyla temas ettirerek bazı testler gerçekleştirdi. Test sonuçlarına göre bu yağlar östrojen (dişi karakterini ve meme gelişimini sağlayan hormon) seviyesini artırırken androjen (erkek karakterini oluşturan ve meme gelişmini engelleyen hormon) seviyesini azaltıyor.

Henley ve takımı raporlarında bu yağları içeren spesifik ürünlere yer vermezken bu çocuklardaki meme gelişiminin başka bir nedenden kaynaklanmış olabileceği ihtimalini de göz ardı etmiyorlar.

Araştırmacılar birçok durumda jinekomastinin asıl sebebini bulmanın zor olduğunu belirtiyorlar.

Bununla birlikte araştırmacılar bu yağları içeren ürünlerin mükerrer kullanımının inceledikleri çocuklarda meme gelişimine neden olduğuna inanıyorlar.

Derek V. Henley, Ph.D., Natasha Lipson, M.D., Kenneth S. Korach, Ph.D.,ve Clifford A. Bloch, M.D.

Araştırmanın İngilizce tam metni
Yorumlar (0)add comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük
 

busy